ciekawostki

Lonisko Hureczko - Przemyśl

Opublikowane

Lotnisko Hureczko - lokalizacja, wywiad z mieszkańcami okolicznych wiosek, podania ustne.

20 lipca 2019, podczas pobytu w Przemyślu postanowiłem znaleźć teren byłego lotniska zlokalizowanego na polach w okolicy wsi Hureczko. Poniżej zamieszczam mapę wykonaną bazując na mapach z serwisu "Google Maps" oraz własnych spostrzeżeniach i wywiadach z mieszkańcami okolicznych wiosek. https://bit.ly/2Ogi5fQ 

Pierwsze kroki skierowałem do wsi Hureczko (oznaczonej czerwoną strzałką) - jadąc z Medyki w stronę Przemyśla drogą numer 28 skręcamy w prawo. Napotkany mieszkaniec wsi powiedział mi że lotnisko było zlokalizowane równolegle do drogi numer 28 w kierunku wsi Siedliska - podążyłem za tą wskazówką.

Drugie miejsce, w którym starałem się znaleźć dalsze informacje to "Mieszalnia pasz Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia i Zbytu" (zaznaczona na poniższej mapie). Tutaj dopiero trzecia spotkana osoba powiedziała mi że lotnisko było zlokalizowane na zachód od zakładu, a dokładniej za terenem wojskowym (oznaczonym na mapie kolorem niebieskawym). Postanowiłem podjechać polną drogą do obiektów wojskowych - podporządkowując się w pełni zakazowi fotografowania, jednak zaniepokoiłem ochronę obiektu. Szybko wokół mnie pojawiło się 3 mundurowych.

Na moje szczęście ochrona obiektu wojskowego okazała się być przyjaźnie nastawiona, a jeden z panów był na tyle wiekowy że pamiętał więcej szczegółów. Zgodnie z wiedzą zapisaną w Wikipedii - pamiętał ostatni start samolotu w 1989 roku (https://bit.ly/2YdxDEz). Dodał też, że pamięta jak długi czas na polach stał wrak samolotu, dokładnie cytując - "był to kadłub, cały z rurek" - ciekawe, czy to pozostałości konstrukcji z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Patrząc jednak na fakt że lotnisko było wykorzystywane bojowo, także w czasie II Wojny Światowej - raczej nie jest to niestety możliwe. Za to przekonany jestem że ziemia, w zaznaczonym na mapie żółtym prostokącie, na pewno skrywa wiele szczątków maszyn z dawnych czasów.

Jak pisze w swojej książce - "Lotnictwo w wojnie polsko - ukraińskiej 1918-1919", Mariusz Niestrawski - [...] "na lotnisku Polacy zdobyli 12 sprawnych samolotów" [...]

Chcąc zobaczyć łąki byłego terenu lotniska Hureczko, najlepiej udać się do niedawno odrestaurowanego fortu XV "Borek". Wchodząc na małe wzniesienie i przymykając lekko oczy można usłyszeć warczenie silników rzędowych w starych Albatrosach, LLoydach i innych "szmatopłatach".

Dywizjon Kościuszkowski, czyli początek dywizjonu 303

W forcie znajduje się pamiątkowa tablica ufundowana przez Prezydenta miasta Przemyśla w roku 2010. Tablica ku czci dzielnych amerykańskich i polskich lotników z 7 Eskadry Kościuszkowskiej, którzy jak głosi napis na tablicy startowali w dniach 18-23 sierpnia z Przemyskiego lotniska, walcząc o niepodległość naszej ojczyzny.